Спрощення процедур співробітництва громад: закон набув чинності
3 липня набув чинності Закон №4425 про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку співробітництва територіальних громад, який покликаний спростити процедури міжмуніципальної співпраці в Україні (законопроект №11412).
Як зазначено у пояснювальній записці, його метою є «удосконалення порядку ініціативи, організації співробітництва територіальних громад, припинення співробітництва, спрощення процедур укладання та припинення договірних відносин, що сприятиме розвитку міжмуніципальних зв`язків та реалізації територіальними громадами спільних проектів для покращення якості надання публічних послуг жителям, сприятиме розвитку територіальних громад».
Поштовхом до змін стали ініціативи самого місцевого самоврядування: практика довела, що процедури організації співробітництва складні, а в умовах воєнного стану окремі з них є організаційно неможливими. При цьому є спільні проєкти, впровадження яких є невідкладними, тобто немає часу на довгі підготовчі процедури та бюрократичні умовності. Наприклад, це стосується проєктів національної безпеки, оборони, подолання наслідків російської збройної агресії тощо.
Окрім того, форми співпраці територіальних громад трансформуються, виникає потреба більш ретельного урегулювання різних етапів реалізації проектів співробітництва.
Тож Закон передбачає такі головні зміни:
- у разі узгодження між суб'єктами співробітництва фінансування заходів може розпочинатися раніше наступного бюджетного періоду;
- держава здійснює щоквартальний моніторинг співробітництва. Щорічного звітування перед центральною владою не буде;
- засідання комісій щодо підготовки проектів договорів про співробітництво підлягають відеофіксації та збереженню відео протягом 5 років;
- пролонгація договору про співробітництво не потребуватиме додаткових публічних консультацій;
- процедура ініціативи не зупиняється у разі відмови однієї сторони від участі у співробітництві;
- з’являється можливість горизонтального співробітництва обласного та районного рівнів.
Експертний аналіз Закону – за посиланням.