Електронна приймальня
ТЕРНОПІЛЬСЬКА
ОБЛАСНА РАДА
Офіційний сайт Тернопільської обласної ради
Для людей з вадами зору Звичайна версія сайту
ПОШУК НА САЙТІ | КОНТАКТИ | КАБІНЕТ
вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46000
телефон: (0352) 43-11-16
факс: (0035) 25-22-10
e-mail: [email protected]
ВАЖЛИВО
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН РЕГЛАМЕНТ ОБЛАСНОЇ РАДИ СТРУКТУРА ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРЕЗИДІЮ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОСТІЙНІ КОМІСІЇ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОМІЧНИКА-КОНСУЛЬТАНТА ДЕПУТАТА ПРАВОВА ДОПОМОГА ДІЮЧІ ОБЛАСНІ ПРОГРАМИ ІНФОРМУЄ ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИ, ПРОЕКТИ І ГРАНТИ ІНДУСТРІАЛЬНІ ПАРКИ ЗВІТИ ПРО РОБОТУ ДЕПУТАТІВ У 2022-2024 РОКАХ ЗВІТИ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ ПРО РОБОТУ ЗА РІК ОСОБИСТИЙ ПРИЙОМ ГРОМАДЯН ДЕПУТАТАМИ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
НАШ КРАЙ
ПОЧЕСНИЙ ГРОМАДЯНИН ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ТЕРНОПІЛЬЩИНА. ІСТОРІЯ МІСТ І СІЛ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ АСОЦІАЦІЇ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ "РАДИ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ" (СТАТУТ, ПЕРЕЛІК)
КОМУНАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ОСВІТА СІМ’Я ТА МОЛОДЬ ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я КУЛЬТУРА ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА ТА СПОРТ СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ПІДПРИЄМСТВА, ФІРМИ АПТЕЧНА МЕРЕЖА
РАДА
ОН-ЛАЙН
ДОКУМЕНТИ
АРХІВ
Погода у Тернополі

вологість:
тиск:
вітер:

07.07.2025

Фестиваль «Чорна вишиванка» — голос нації, яка пам’ятає минуле і шанує своїх Героїв

6 липня на хуторі Кулеби, що в Нараївській громаді на Бережанщині, відбувся фестиваль патріотичної пісні «Чорна вишиванка». Щороку краяни збираються в цій мальовничій місцині, помережаній горами і лісами, розташованій на перетині трьох областей — Тернопільської, Львівської та Івано-Франківської, щоб вшанувати пам’ять юнаків-патріотів, членів ОУН, які понад 80 років тому загинули там за волю України.

Цьогоріч на свято-реквієм прийшли мешканці Нараївської громади та прибули гості з інших куточків Тернопільщини. Взяли участь у фестивалі депутати Тернопільської обласної ради Ольга Поляк і Ярослав Дрюченко. Серед почесних учасників заходу — військовослужбовці 44-ої окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола. Особливо приємно було почути натхненні слова Марії Шухевич-Трильовської, дочки Романа Шухевича — її присутність додала глибокого сенсу й сили цій події.

У спільній молитві присутні пом’янули Героїв України різних часів, які віддали життя за Україну. Під час фестивалю колективи виконали стрілецькі та повстанські пісні, а також — про події російсько-української війни, яка вже триває понад одинадцять років. Захисники 44-ї окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола надихнули патріотичними композиціями. На заході провели збір коштів для придбання необхідного для воїнів на фронті.

Про героїчні події в Кулебах почали розповідати після проголошення Незалежності України. До того боялися переслідувань радянської влади. Як відомо, в оселі Івана та Марії Янчинських в Кулебах у часи Другої світової війни мали тимчасовий прихисток бійці Організації українських націоналістів. Патріоти вели боротьбу за українську державність — спочатку проти польської влади, а згодом проти більшовицької окупації. Однак хтось із місцевих зрадників здав їх ворогу. У ніч із 21 на 22 лютого 1941-го понад дві сотні енкаведистів оточили криївку. Там переховувалися Володимир Лопушанський, Максим Шуран, Григорій Шкапій, Богдан Гульовський, Іван Галай, Василь Солтис і Григорій Москаль — хлопці віком від 18 до 27 років. Семеро мужніх патріотів не скорилися, не здалися ворогові й прийняли бій, загинувши смертю Героїв.

«У Кулебах витає жива історія незламних українців, витає сила духу та боротьби. "Чорна вишиванка" — це сміливий голос нації, яка не мовчить, яка пам’ятає минуле і шанує своїх Героїв. Саме тут історія проростає крізь століття й живе в наших серцях», — зазначив депутат Тернопільської обласної ради Ярослав Дрюченко.

На спомин про героїчну смерть членів ОУН краяни спорудили в Кулебах стелу з сімома хрестами, що здалека нагадують птахів, які відлітають у вирій. Ініціатор та організатор проведення фестивалю «Чорна вишиванка» — громадський активіст із Львівщини, родич одного з героїв Кулебської трагедії — Роман Лопушанський. Коли чоловік у 1990-х роках приїжджав на це пам’ятне місце, то був прикро вражений, як можуть нащадки легко забути пам’ять про нескорених хлопців. І вже у липні 1997-го відбулося освячення пам’ятника героям, який спроєктував і виконав оздоблювальні роботи доцент НУ «Львівська політехніка» Юліан Павлів. Відтоді там щороку згадують трагічну і водночас героїчну сторінки історії нашого краю.