Електронна приймальня
ТЕРНОПІЛЬСЬКА
ОБЛАСНА РАДА
Офіційний сайт Тернопільської обласної ради
Для людей з вадами зору Звичайна версія сайту
ПОШУК НА САЙТІ | КОНТАКТИ | КАБІНЕТ
вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46000
телефон: (0352) 43-11-16
факс: (0035) 25-22-10
e-mail: [email protected]
ВАЖЛИВО
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН РЕГЛАМЕНТ ОБЛАСНОЇ РАДИ СТРУКТУРА ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРЕЗИДІЮ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОСТІЙНІ КОМІСІЇ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОМІЧНИКА-КОНСУЛЬТАНТА ДЕПУТАТА ПРАВОВА ДОПОМОГА ДІЮЧІ ОБЛАСНІ ПРОГРАМИ ІНФОРМУЄ ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИ, ПРОЕКТИ І ГРАНТИ ІНДУСТРІАЛЬНІ ПАРКИ ЗВІТИ ПРО РОБОТУ ДЕПУТАТІВ У 2022-2024 РОКАХ ЗВІТИ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ ПРО РОБОТУ ЗА РІК ОСОБИСТИЙ ПРИЙОМ ГРОМАДЯН ДЕПУТАТАМИ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
НАШ КРАЙ
ПОЧЕСНИЙ ГРОМАДЯНИН ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ТЕРНОПІЛЬЩИНА. ІСТОРІЯ МІСТ І СІЛ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ АСОЦІАЦІЇ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ "РАДИ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ" (СТАТУТ, ПЕРЕЛІК)
КОМУНАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ОСВІТА СІМ’Я ТА МОЛОДЬ ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я КУЛЬТУРА ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА ТА СПОРТ СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ПІДПРИЄМСТВА, ФІРМИ АПТЕЧНА МЕРЕЖА
РАДА
ОН-ЛАЙН
ДОКУМЕНТИ
АРХІВ
Погода у Тернополі

вологість:
тиск:
вітер:

05.05.2025

Ніна Вірченко – велет української математики!

Сьогодні 95-річний ювілей відзначає відома українська вчена і дисидентка, доктор фізико-математичних наук, академік, професор, віце-президент Академії наук вищої школи, активна діячка Наукового товариства ім. Т.Шевченка та Українського, Американського, Австралійського, Бельгійського, Лондонського й інших  математичних товариств Ніна Опанасівна Вірченко.

Її життєвий шлях освітлений любов’ю до України, а життєве кредо: «Україна – понад усе!».

Народилася Ніна Опанасівна у 1930 році у селі Завадівка Корсунь-Шевченківського району на Черкащині.

Батько Ніни був старшиною армії УНР, через що змушений був часто змінювати місце проживання, щоб уникнути репресій з боку влади. Працював агрономом. Мати – фельдшер-акушер, була в повазі в односельців.

Ніна пішла в школу в 6 років, змалку зацікавилася математикою. Ще в шкільні роки визначила для себе кредо, яке зашифрувала в псевдо УЖМА: Українка – Жінка – Математик – Астроном. Десятий клас закінчила в Житомирі із золотою медаллю.

У Києві Ніна, попри голод 1947-го та побутові складнощі (в їхній кімнаті в гуртожитку  жило 19 дівчат), з головою поринула в навчання. Паралельно відвідувала гурток ракетотехніки та аеродинаміки (була єдиною дівчиною серед 29 хлопців), здійснила 10 стрибків з парашутом, розробляла власні проєкти вдосконалення польотів. Щиро розповідала друзям все, що знала про історію України, про боротьбу УНР та УПА за незалежність. Писала і розповсюджувала рукописні листівки. Вела щоденник, не знаючи про те, що всі її розмови найближча подруга Діна Решетько занотовує і відносить до НКВД.

У червні 1948 року її разом з іншими студентами й викладачами звинувачують у «політичній змові, заколоті, який таємно готувався». На допитах трималася гідно, нікого з друзів не обмовила, за що отримала 10 років «за участь в українсько-націоналістичній банді».

Покарання відбувала у спецтаборах «Озерлагу» у Східному Сибіру. Працювала на лісоповалі, у кам’яному кар’єрі, на будівництві Братської ГЕС. Умови були дуже суворими: два листи на рік, «запретки», норми, мороз, хвороби, знущання наглядачів. Але Ніна скрізь намагалася підтримувати колег, навчала їх математики, пишучи формули на піску чи на снігу.  Серед її таборових подруг були Ірина Сеник, ігуменя Йосифа (Олена Вітер), Оксана Мешко (1950), з математиками Уляною Кравченко і японкою Тізуко Накаяма. Остання, на жаль, в таборі не вижила.

У січні 1954 року отримала амністію як «малолітня». Оскільки судимість ставала на заваді подальшому навчанню, пішла викладати математику й інші предмети в школі, вчителювала в селах на Житомирщині та Київщині. Через два роки відновилася на заочному відділі мехмату Київського університету, а пізніше, завдяки сприянню викладачів, які розгледіли в ній талант науковця, вдалося вступити в аспірантуру, захистити кандидатську дисертацію, стати доцентом кафедри математичної фізики КДУ.

1964 року одружилася з Ростиславом Доценком – українським літератором, критиком, перекладачем, літературознавцем, лауреатом премій імені Максима Рильського та Миколи Лукаша, учасником українського руху опору, політв’язнем радянських  концтаборів. Саме в таборах він зблизився з діячами українського національно-визвольного руху (зокрема – з предстоятелем забороненої на той час УГКЦ Йосипом Сліпим, Петром Дужим, Святославом Караванським, Юрієм Литвином), членами ОУН, бійцями УПА, литовськими «лісовими братами», вченими, митцями.

Довгий час Ніна Вірченко перебувала під наглядом КГБ. За нею стежили, її, як і чоловіка, неодноразово викликали на «бесіди», чинили гласні і таємні обшуки, в їхньому помешканні встановляли підсушки, проти них вчиняли провокації. Попри це, вона продовжувала підтримувати зв’язки з дисидентами, допомагати їхнім родинам. Під час чергової хвилі арештів української інтелігенції під тиском адміністрації змушена була звільнитися з університету і рік бути без улюбленої роботи. Лише в 1974 році її взяли доцентом до Київського політехнічного інституту. Докторську дисертацію захистила уже в часи перебудови. У 1991 році була реабілітована.

Ніна Вірченко багато сил доклала для повернення в науковий світ імені видатного математика Михайла Кравчука – учителя майбутніх академіків Сергія Корольова та Архипа Люльки. У 1938 році Кравчук був репресований і загинув у таборі на Колимі. Ніна Опанасівна зібрала і видала його вцілілі праці, домоглася відкриття йому пам’ятника та найменування вулиці в Києві, упорядкувала та видала три його книги.

«Мій громадський та науковий обов'язок – досліджувати, вивчати, пропагувати наукові ідеї вченого, продовжувати та розвивати всі напрямки його наукової, громадської діяльності, скрізь і завжди бути гідною його імені!» – заявляла вона.

Починаючи з 1992 року щорічно організовувала міжнародні математичні конференції пам'яті Кравчука, разом з режисером Олександром Рябокрисом створила документальний фільм «Голгофа академіка Кравчука» (про неї ж саму Рябокрис у 2006 році зняв фільм «УЖМА»).

У доробку Ніни Вірченко – понад 350 наукових і науково-методичних праць. Серед них понад 20 книг, серед яких – «Дещо про українську математичну термінологію», «Математичні усмішки», «Зернини з доріг життя мого…», деякі з них виходили й іноземними мовами (англійською, японською, російською). Окрему цінність становлять її праці правозахисного характеру «Про заборону української мови (XVII-XX ст.)» та «Дещо про українську математичну термінологію», книга спогадів «Зернини з доріг життя мого...».

Серед численних нагород Н.О.Вірченко – ордени Ярослава Мудрого, медаль «Будівничий України», запроваджена Всеукраїнським Товариством  «Просвіта» ім.Т.Шевченка.

У свої поважні роки науковиця живе повноцінним життям – пише вірші, подорожує і, звісно, продовжує викладати і вести просвітницьку діяльність. Студенти обожнюють її лекції, а щоб почути розповіді про табірні роки, навіть ладні сидіти після пар.

Вона не збирається на пенсію, бо має ще багато планів. І щодня, за давньою звичкою, якій не зраджувала ні в таборі, ані на волі, питає: що я сьогодні зробила для України? І картає себе, якщо чогось не встигла.

Відповідно до розпорядження голови Тернопільської обласної ради Богдана Бутковського за вагомий внесок у розвиток науки, багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм, плідну просвітницьку та науково-педагогічну діяльність, проявлений патріотизм та з нагоди особистого 95-річного ювілею Вірченко Ніну Опанасівну нагороджено грамотою Тернопільської обласної ради.

Многая літа, Ніно Опанасівно!